Medlemmar


Klicka på något av språken nedan för att se vilka av våra medlemmar du kan kontakta.

Albanska

Arabiska

Bosniska

Kroatiska

Serbiska

Bulgariska

Engelska

Estniska

Finska

Franska

Grekiska

Kantonesiska

Kurdiska (Sorani)

Litauiska

Persiska

Polska

Rikskinesiska  (mandarin)

Rumänska

Ryska

Somaliska

Spanska

Turkiska

Tyska

 

Albanska

 
Tiron Papraniku - Göteborg 073-509 09 87 tiron77@msn.com
Enver Redzeposki - Kalmar 073-352 55 00 r_enver@yahoo.se
Jonuz Turjaka - Linköping 070-418 50 01 turjaka@spray.se
    

Arabiska

Nouri Abdulrahman - Eslöv 070-475 52 78 tolk.arabiska@gmail.com
Kaled Ahmad - Göteborg 076-171 22 60 lingua-araba@hotmail.com
Sahar Elias - Sthlm 076-568 62 39 eliassahar@hotmail.com
Antonio Harb - Sthlm 076-556 60 65 harb1973@yahoo.se
Akho Ioussef - Göteborg 073-962 53 47 aho_jo@hotmail.com
Marwan Kassem - Malmö 073-393 83 86 rattstolken@gmail.com
Mahmoud Khader - Skåne 073-845 46 00 mahmoud_khader@hotmail.com
Camille Obeid - Västerås 070-891 72 92 camille_obeid@hotmail.com
Amjad Qadoumi - Sthlm 073-968 22 78 rattstolk1969@gmail.com
Aridj Rashed - Uppsala 076-252 54 82 aridj@hotmail.com
   

BKS (bosniska, kroatiska, serbiska)

Marija Andreae - Södertälje 070-834 63 98 marija.andreae@hotmail.com
Stojan Beljkas - Helsingborg 070-730 41 34 linguakonsult@comhem.se
Nea Casselbrant - Göteborg 070-862 01 10 nea@kanozi.se
Nadezda Chekhov - Sthlm 070-609 38 84 nadja.chekhov@telia.com
Mirjana K. Hallberg - Jönköping 070-781 50 71 mirjana.kh@gmail.com
Emir Mehmedovic - Skåne 070-548 86 88 emirm@comhem.se
Alexander Petrovic - Göteborg 070-743 46 16 info@tolkaratt.nu
Vlatka Thorsell - Limhamn 070-607 38 04 vlatkathorsell1@gmail.com
Jonuz Turjaka - Linköping 070-418 50 01 turjaka@spray.se
Zoran Vujovic - Lund 073-642 61 18 zoran.vujovic@hotmail.com
    

Bulgariska

Velina Adelblom - Sthlm 070-960 23 39 velina.adelblom@comhem.se
   

Engelska

Marianne Feledy Werthén - Sthlm 070-717 58 90 marianne.werthen@telia.com
Jonas Hartelius - Sthlm 070-366 88 75 jonas@hartelius.se
Lotta Hellstrand - Göteborg 073-574 91 11 lotta.hellstrand@gmail.com
Elke Hockings - Göteborg 070-382 42 53 elke@ehmoi.com
David Jones - Sthlm 070 712 77 16 d.jones@aiic.net
Magnus Lundh - Skåne 070-935 98 87 acento@telia.com
M Teresa Martinez Axén – Jönköping 070-248 26 10 teresa.axen@telia.com
Gerd Mattsson - Sthlm 070-964 45 70 g.mattsson@aiic.net
Margareta McKenna - Sthlm 070-264 49 54 margareta@mckenna.se
Martin Naylor - Uppsala 018-25 66 49 martin.naylor@telia.com
Sara Nilsson - Sthlm 073-347 71 42 sarakristinanilsson@yahoo.co.uk
Lena Persbeck – Kristianstad 070-985 52 01 lena.persbeck@telia.com
Inger Pettersson - Karlskrona 070-918 33 25 inger.pettersson@vanda.se
Alan Rees - Skåne 070-744 48 41 alan.rees@telia.com
Gertrud Rees - Skåne 070-822 75 55 gertrudrees@hotmail.com 
Anna Setterborg - Göteborg 070-756 64 14 anna.setterborg@ansesprak.com  
Inger Stassos - Sthlm 070-416 38 14 inger.stassos@bredband.net
Shawn Thane - Skåne 073-552 67 56
 
shawn.thane.interpreting@gmail.com
   

Estniska

Mare Luts Gustavsson - Sthlm 070-861 01 43 mare.sture@bredband.net
   

Finska

Helena Gröhn - Sthlm 070-765 42 66 hg@bredband.net
Maria-Kaisa Jurva - Uppsala 070-661 57 94 mariakaisajurva@gmail.com 
Pirko Laulajainen - Kungsör 073-732 90 47 pirkitta@hotmail.com
Arja Mäntykangas - Borås 070-237 30 19 info@amtolk.se
Tarja Salo - Sthlm 070-449 65 43 tarja.salo@comhem.se
    

Franska

Veronika Holmer - Sthlm 073-945 55 92 veronika.holmer@telia.com
Mette Lembring - Göteborg 070-695 43 80 mette.lembring@gmail.com
Anna Lundberg - Göteborg 073-989 05 23 annalundberg77@yahoo.fr
Isabelle Mouchet - Sthlm 070-830 32 82 isabelle.mouchet.int@gmail.com
Kerstin Severin - Sthlm 070-770 69 72 kerstin_severin@hotmail.com
   

Grekiska

Inger Stassos - Sthlm 070-416 38 14 inger.stassos@bredband.net
    

Kantonesiska

     

Kurdiska (Sorani)

Golbar Amin - Karlstad 070-280 25 71 golbar.amin@gmail.com
Perez Kaled - Mölndal 072-174 30 00 perez_kaled@hotmail.com
Ali Labriz - Sthlm 070-733 01 04 ali.labriz@gmail.com
   

Litauiska

Raimonda Jonkute Sandberg - Göteborg 073-438 15 65 raimonda.jonkute@gmail.com
Giedre Virsilaite - Skåne 070-190 08 22 gvc@gvconnections.org 
    

Persiska

Farzaneh Abdy - Göteborg 070-328 14 54 farzaneh.abdy@gmail.com
Shahla Amin - Göteborg 070-496 64 34 shahlaamin57@gmail.com
Atosa Farahvashi - Sthlm 070-438 28 12 atosaf@hotmail.com
Ali Labriz - Sthlm 070-733 01 04 ali.labriz@gmail.com
Hori Lotfollahi - Västmanland 070-413 76 53 horinabi@hotmail.com 
Lili Moradi - Uppsala 070-456 78 83 lili_moradi@hotmail.com
     

Polska

Maria Hall - Sthlm 070-719 23 01 maria@filiatrix.com
Elizabeth Hansson - Göteborg 070-655 55 19 ejhansson@tele2.se
Magdalena Josefsson - Sthlm 070-893 09 39 magdalena_josefsson@hotmail.com
Ursula Kentander - Malmö 070-767 00 23 ukentander@hotmail.com
Maria Komierowski - Lund 070-268 40 52 info@tolksvenskapolska.se
Anna Grazyna Kwiatkowska-Machado - Göteborg 070-770 69 18 ag.machado@tele2.se
Malgorzata Leander - Sthlm 073-761 57 39 malsy4@yahoo.se
Maria Madsen Mikulowska - Limhamn 070-323 05 29 maria55madsen@hotmail.com
Elisabeth Näslund - Sthlm 070-768 09 49 naslundelisabeth@hotmail.com
Bogumila Oksztel Nilsson - Tumba 08-530 377 09 b.oksztel.nilsson@hotmail.com
Anna Maria Piotrowski - Sthlm 070-302 46 40 annamaria@akcept.com
Joanna Reznik - Sthlm 070-493 70 36 joanna.reznik@comhem.se
    

Rikskinesiska (mandarin)

Steven Chang - Skåne 070-829 32 06 steven.chang@telia.com
Sofia Zhao - Sthlm 070-496 21 49 sofia.zhao@live.se
   

Rumänska

Ana Maria Ungureanu - Sthlm 073-567 78 13 anamariatoni@live.com
Angela Öhrman - Göteborg 070-632 66 29 angelaohrman7@hotmail.com
   

Ryska

Galina Alexandrova - Örebro 070-171 51 31 galina.laska@hotmail.com
Naufal Alizade - Sthlm 070-787 75 57 naufal.alizade@me.com 
Vadim Azbel - Sthlm 070-958 63 81 vadim@arkifact.se
Anna Bulgakova - Sthlm 070-493 95 44 annabulgakovatolk@gmail.com
Alina Frantsuzova - Sthlm 072-744 40 48 info@alinafrants.se 
Valeria Gorbenko - Gävle 073-710 56 90 valeria.gorbenko@gmail.com
Mikael Granlöf - Uppsala 070-832 14 77 mikael@granlöf.se
Ludmila Habazin - Sthlm 070-755 15 03
Ljudmila Hamberg Lopatina - Skåne 070-550 10 02 ljudmila.lopatina@telia.com
Natalia Hasso – Sthlm 070-731 07 04 nataliahasso@hotmail.com
Helena Isaksson - Sthlm 070-552 16 46 29isaksson@telia.com
Irina Karelina - Sthlm 070-461 31 14 ikarelina@yahoo.se
Alexander Karlsen - Sthlm 073-990 50 81 kuurankukka@yahoo.com
Ravinder Mahoon - Sthlm 070-312 44 50 ravinder.mahoon@gmail.com
Natalia Ohlsson Kozmina - Göteborg 070-783 43 93 coffee5@post.com
Katja Ottosson - Sthlm 073-638 88 50 vide75@live.se
Anait Palm - Onsala 070-574 15 14 anait.palm@gmail.com
Anna Romanova - Sthlm 070-694 27 38 annaromanova50@hotmail.com
Ljuba Sandberg - Sthlm 070-755 31 07 ljuba.sandberg@guideochsprakservice.se
Alexandra Turganova Lööw - Sthlm 070-314 17 95 atl@blakulla.net
     

Somaliska

Ida Gure (adjungerad auktoriserad tolk då   RT-prov i somaliska saknas) 073-971 54 20 ida.gure@gmail.com
   

Spanska

Puck Ekstam - Sthlm 070-725 35 20 puck_ekstam@yahoo.se
Alejandra Ezpeleta - Uppsala 070-866 94 29 spanska@telia.com
Ylva Famme - Sthlm 070-722 73 36 ylvafamme@hotmail.com
Marianne Feledy Werthén - Sthlm 070-717 58 90 marianne.werthen@telia.com
Jennie Fors - Sthlm 073-987 07 89 jennie_fors@hotmail.com
Martin Garat - Sthlm 070-783 66 21 martin_garat@yahoo.se 
Veronika Holmer - Sthlm 073-945 55 92 veronika.holmer@telia.com
Christina Lindeman da Silva Sengo - Skåne 070-638 78 09 c.lindeman@mail.com
Charlotta Lindmark Ponce - Sthlm 073-701 39 25 charlotta.lindmark@hotmail.com
Magnus Lundh - Skåne 070-935 98 87 acento@telia.com
Maria Teresa Martinez Axén - Jönköping 070-248 26 10 teresa.axen@telia.com
Isabel Panteon - Sthlm 073-940 97 99 panteon@telia.com
Margarita Salamunovic - Sthlm 070-717 47 25 margasalamunovic@yahoo.es
Birgitta Strindmalm - Sthlm 070-719 55 22 birgitta@malinche.se
Claudio Tamburrini - Sthlm 073-787 52 50 claudio.tamburrini@philosophy.su.se
Joaquim Vall - Sthlm 070-895 28 44 j.vall@euromail.se
Lena Öhman - Sthlm 073-360 30 84 ohman.lena@gmail.com
   

Turkiska

Servan Büyükkaya - Sthlm 070-846 21 95 buyuk_kaya@hotmail.com
Shelly Rothschild - Sthlm 070-496 42 24 shellyrot@gmail.com
   

Tyska

Friederike Gerlach - Norrköping 073-528 85 77
Elke Hockings - Mölndal 070-382 42 53 elke@ehmoi.com
Willfred Pietsch - Sthlm 070-247 28 03 willfred.pietsch@telia.com