Medlemmar


Klicka på något av språken nedan för att se vilka av våra medlemmar du kan kontakta.

Albanska

Arabiska

Bosniska

Kroatiska

Serbiska

Bulgariska

Engelska

Estniska

Finska

Franska

Grekiska

Kantonesiska

Kurdiska (Sorani)

Litauiska

Persiska

Polska

Rikskinesiska  (mandarin)

Rumänska

Ryska

Somaliska

Spanska

Svenskt teckenspråk

Turkiska

Tyska

 

Albanska

 

Tiron Papraniku - Göteborg

073-509 09 87

tiron77@msn.com

Enver Redzeposki - Kalmar

073-352 55 00

r_enver@yahoo.se

Jonuz Turjaka - Linköping

070-418 50 01

turjaka@spray.se

    

Arabiska

Nouri Abdulrahman - Eslöv

070-475 52 78

tolk.arabiska@gmail.com

Kaled Ahmad - Göteborg

076-171 22 60

lingua-araba@hotmail.com

Sahar Elias - Sthlm

076-568 62 39

eliassahar@hotmail.com

Antonio Harb - Sthlm

076-556 60 65

harb1973@yahoo.se

Akho Ioussef - Göteborg

073-962 53 47

aho_jo@hotmail.com

Marwan Kassem - Malmö

073-393 83 86

rattstolken@gmail.com

Mahmoud Khader - Skåne

073-845 46 00

mahmoud_khader@hotmail.com

Camille Obeid - Västerås

070-891 72 92

camille_obeid@hotmail.com

Amjad Qadoumi - Sthlm

073-968 22 78

rattstolk1969@gmail.com

Aridj Rashed - Uppsala

076-252 54 82

aridj@hotmail.com

   

BKS (bosniska, kroatiska, serbiska)

Marija Andreae - Södertälje

070-834 63 98

marija.andreae@hotmail.com

Stojan Beljkas - Helsingborg

070-730 41 34

linguakonsult@comhem.se

Nea Casselbrant - Göteborg

070-862 01 10

nea@kanozi.se

Nadezda Chekhov - Sthlm

070-609 38 84

nadja.chekhov@telia.com

Mirjana K. Hallberg - Jönköping

070-781 50 71

mirjana.kh@gmail.com

Emir Mehmedovic - Skåne

070-548 86 88

emirm@comhem.se

Alexander Petrovic - Göteborg

070-743 46 16

info@tolkaratt.nu

Vlatka Thorsell - Limhamn

070-607 38 04

vlatkathorsell1@gmail.com

Jonuz Turjaka - Linköping

070-418 50 01

turjaka@spray.se

Zoran Vujovic - Lund

073-642 61 18

zoran.vujovic@hotmail.com

    

Bulgariska

Velina Adelblom - Sthlm

070-960 23 39

velina.adelblom@comhem.se

   

Engelska

Marianne Feledy Werthén - Sthlm

070-717 58 90

marianne.werthen@telia.com

Jonas Hartelius - Sthlm

070-366 88 75

jonas@hartelius.se

Lotta Hellstrand - Göteborg

073-574 91 11

lotta.hellstrand@gmail.com

Elke Hockings - Göteborg

070-382 42 53

elke@ehmoi.com

David Jones - Sthlm

070 712 77 16

d.jones@aiic.net

Magnus Lundh - Skåne

070-935 98 87

acento@telia.com

M Teresa Martinez Axén – Jönköping

070-248 26 10

teresa.axen@telia.com

Gerd Mattsson - Sthlm

070-964 45 70

g.mattsson@aiic.net

Margareta McKenna - Sthlm

070-264 49 54

margareta@mckenna.se

Martin Naylor - Uppsala

018-25 66 49

martin.naylor@telia.com

Sara Nilsson - Sthlm

073-347 71 42

sarakristinanilsson@yahoo.co.uk

Lena Persbeck – Kristianstad

070-985 52 01

lena.persbeck@telia.com

Inger Pettersson - Karlskrona

070-918 33 25

inger.pettersson@vanda.se

Alan Rees - Skåne

070-744 48 41

alan.rees@telia.com

Gertrud Rees - Skåne

070-822 75 55

gertrudrees@hotmail.com 

Anna Setterborg - Göteborg

070-756 64 14

anna.setterborg@ansesprak.com  

Inger Stassos - Sthlm

070-416 38 14

inger.stassos@bredband.net

Shawn Thane - Skåne

073-552 67 56

shawn.thane.interpreting@gmail.com

   

Estniska

Mare Luts Gustavsson - Sthlm

070-861 01 43

mare.sture@bredband.net

   

Finska

Helena Gröhn - Sthlm

070-765 42 66

hg@bredband.net

Maria-Kaisa Jurva - Uppsala

070-661 57 94

mariakaisajurva@gmail.com 

Pirko Laulajainen - Kungsör

073-732 90 47

pirkitta@hotmail.com

Arja Mäntykangas - Borås

070-237 30 19

info@amtolk.se

Tarja Salo - Sthlm

070-449 65 43

tarja.salo@comhem.se

    

Franska

Veronika Holmer - Sthlm

073-945 55 92

veronika.holmer@telia.com

Mette Lembring - Göteborg

070-695 43 80

mette.lembring@gmail.com

Anna Lundberg - Göteborg

073-989 05 23

annalundberg77@yahoo.fr

Isabelle Mouchet - Sthlm

070-830 32 82

isabelle.mouchet.int@gmail.com

Kerstin Severin - Sthlm

070-770 69 72

kerstin_severin@hotmail.com

   

Grekiska

Inger Stassos - Sthlm

070-416 38 14

inger.stassos@bredband.net

Kantonesiska

 

 

 

Kurdiska (Sorani)

Golbar Amin - Karlstad

070-280 25 71

golbar.amin@gmail.com

Perez Kaled - Mölndal

072-174 30 00

perez_kaled@hotmail.com

Ali Labriz - Sthlm

070-733 01 04

ali.labriz@gmail.com

   

Litauiska

Raimonda Jonkute Sandberg - Göteborg

073-438 15 65

raimonda.jonkute@gmail.com

Giedre Virsilaite - Skåne

070-190 08 22

gvc@gvconnections.org 

    

Persiska

Farzaneh Abdy - Göteborg

070-328 14 54

farzaneh.abdy@gmail.com

Shahla Amin - Göteborg

070-496 64 34

shahlaamin57@gmail.com

Atosa Farahvashi - Sthlm

070-438 28 12

atosaf@hotmail.com

Ali Labriz - Sthlm

070-733 01 04

ali.labriz@gmail.com

Hori Lotfollahi - Västmanland

070-413 76 53

horinabi@hotmail.com 

Lili Moradi - Uppsala

070-456 78 83

lili_moradi@hotmail.com

     

Polska

Maria Hall - Sthlm

070-719 23 01

maria@filiatrix.com

Elizabeth Hansson - Göteborg

070-655 55 19

ejhansson@tele2.se

Magdalena Josefsson - Sthlm

070-893 09 39

magdalena_josefsson@hotmail.com

Ursula Kentander - Malmö

070-767 00 23

ukentander@hotmail.com

Maria Komierowski - Lund

070-268 40 52

info@tolksvenskapolska.se

Anna Grazyna Kwiatkowska-Machado - Göteborg

070-770 69 18

ag.machado@tele2.se

Malgorzata Leander - Sthlm

073-761 57 39

malsy4@yahoo.se

Maria Madsen Mikulowska - Limhamn

070-323 05 29

maria55madsen@hotmail.com

Elisabeth Näslund - Sthlm

070-768 09 49

naslundelisabeth@hotmail.com

Bogumila Oksztel Nilsson - Tumba

08-530 377 09

b.oksztel.nilsson@hotmail.com

Anna Maria Piotrowski - Sthlm

070-302 46 40

annamaria@akcept.com

Joanna Reznik - Sthlm

070-493 70 36

joanna.reznik@comhem.se

    

Rikskinesiska (mandarin)

Steven Chang - Skåne

070-829 32 06

steven.chang@telia.com

Sofia Zhao - Sthlm

070-496 21 49

sofia.zhao@live.se

   

Rumänska

Ana Maria Ungureanu - Sthlm

073-567 78 13

anamariatoni@live.com

Angela Öhrman - Göteborg

070-632 66 29

angelaohrman7@hotmail.com

   

Ryska

Galina Alexandrova - Örebro

070-171 51 31

galina.laska@hotmail.com

Naufal Alizade - Sthlm

070-787 75 57

naufal.alizade@me.com 

Vadim Azbel - Sthlm

070-958 63 81

vadim@arkifact.se

Anna Bulgakova - Sthlm

070-493 95 44

annabulgakovatolk@gmail.com

Alina Frantsuzova - Sthlm

072-744 40 48

info@alinafrants.se 

Valeria Gorbenko - Gävle

073-710 56 90

valeria.gorbenko@gmail.com

Mikael Granlöf - Uppsala

070-832 14 77

mikael@granlöf.se

Ludmila Habazin - Sthlm

070-755 15 03

Ljudmila Hamberg Lopatina - Skåne

070-550 10 02

ljudmila.lopatina@telia.com

Natalia Hasso – Sthlm

070-731 07 04

nataliahasso@hotmail.com

Helena Isaksson - Sthlm

070-552 16 46

29isaksson@telia.com

Irina Karelina - Sthlm

070-461 31 14

ikarelina@yahoo.se

Alexander Karlsen - Sthlm

073-990 50 81

kuurankukka@yahoo.com

Ravinder Mahoon - Sthlm

070-312 44 50

ravinder.mahoon@gmail.com

Natalia Ohlsson Kozmina - Göteborg

070-783 43 93

coffee5@post.com

Katja Ottosson - Sthlm

073-638 88 50

vide75@live.se

Anait Palm - Onsala

070-574 15 14

anait.palm@gmail.com

Anna Romanova - Sthlm

070-694 27 38

annaromanova50@hotmail.com

Ljuba Sandberg - Sthlm

070-755 31 07

ljuba.sandberg@guideochsprakservice.se

Alexandra Turganova Lööw - Sthlm

070-314 17 95

atl@blakulla.net

     

Somaliska

Ida Gure (adjungerad auktoriserad tolk då   RT-prov i somaliska saknas)

073-971 54 20

ida.gure@gmail.com

   

Spanska

Puck Ekstam - Sthlm

070-725 35 20

puck_ekstam@yahoo.se

Alejandra Ezpeleta - Uppsala

070-866 94 29

spanska@telia.com

Ylva Famme - Sthlm

070-722 73 36

ylvafamme@hotmail.com

Marianne Feledy Werthén - Sthlm

070-717 58 90

marianne.werthen@telia.com

Jennie Fors - Sthlm

073-987 07 89

jennie_fors@hotmail.com

Martin Garat - Sthlm

070-783 66 21

martin_garat@yahoo.se 

Veronika Holmer - Sthlm

073-945 55 92

veronika.holmer@telia.com

Christina Lindeman da Silva Sengo - Skåne

070-638 78 09

c.lindeman@mail.com

Charlotta Lindmark Ponce - Sthlm

073-701 39 25

charlotta.lindmark@hotmail.com

Magnus Lundh - Skåne

070-935 98 87

acento@telia.com

Maria Teresa Martinez Axén - Jönköping

070-248 26 10

teresa.axen@telia.com

Isabel Panteon - Sthlm

073-940 97 99

panteon@telia.com

Margarita Salamunovic - Sthlm

070-717 47 25

margasalamunovic@yahoo.es

Birgitta Strindmalm - Sthlm

070-719 55 22

birgitta@malinche.se

Claudio Tamburrini - Sthlm

073-787 52 50

claudio.tamburrini@philosophy.su.se

Joaquim Vall - Sthlm

070-895 28 44

j.vall@euromail.se

Lena Öhman - Sthlm

073-360 30 84

ohman.lena@gmail.com

 

Svenskt teckenspråk

Cecilia Franzén - Södermanland 016-10 30 70  tolkcentralen@dll.se 
 

Turkiska

Servan Büyükkaya - Sthlm 070-846 21 95 buyuk_kaya@hotmail.com
Shelly Rothschild - Sthlm 070-496 42 24 shellyrot@gmail.com
   

Tyska

Friederike Gerlach - Norrköping 073-528 85 77
Elke Hockings - Mölndal 070-382 42 53 elke@ehmoi.com
Willfred Pietsch - Sthlm 070-247 28 03 willfred.pietsch@telia.com